Sigurno je da ste upoznati sa nekoliko tipova elektrana koje postoje, na primer hidroelektrana, termoelektrana, nuklearna elektrana, pa u poslednje vreme i sve više solarnih elektrana.

Sve ove elektrane u samom njihovom nazivu ukazuju na izvor energije koji koriste za generisanje električne energije, a to su voda, fosilna goriva, nuklearno gorivo, sunčeva svetlost i zračenje, itd..

Međutim, da li ste ikada čuli za virtuelne elektrane, šta su, kako funkcionišu i kako mogu značajno uticati na stabilnost i ekološki pristup u proizvodnji električne energije.

Danas, u nastavku, govorimo o virtuelnim elektranama generalno, a posebno o solarnim virtuelnim elektranama koje su vrlo verovatno budućnost proizvodnje električne energije.

Šta je virtuelna elektrana?

Virtuelna elektrana, koja može i ne mora imati solarni element, jeste mreža proizvođača električne energije, ali i potrošača, kao i sistema za skladištenje električne energije zasnovana na “oblaku”, eng. “cloud-based”.

U suštini, virtuelne elektrane jesu moderan i efikasniji način praćenja, predviđanja i distribucije električne energije u odnosu na trenutnu mrežu elektrodistribucije.

Ovde je važno naglasiti da je, u skladu sa velikim promenama koje se dešavaju svuda u svetu kada je reč o proizvodnji električne energije, virtuelna elektrana korak napred ka još većoj efikasnosti i udaljavanju od fosilnih goriva.

Kako sve više zemalja širom sveta prelazi na obnovljive izvore energije poput solarne, energije vetra ili vode, a sve više se smanjuje upotreba uglja i drugih tradicionalnih energenata, virtuelna elektrana predstavlja rešenje za novo stanje na tržištu električne energije.

Zahvaljujući kućnim solarnim elektranama, danas baš svako može da postane mali proizvođač električne energije, a tu je upravo i mesto virtuelnim elektranama koje služe povezivanju svih ovih individualnih privatnih proizvođača u jednu novu, digitalnu mrežu zasnovanu na “oblaku” odnosno “cloud-u”.

Na taj način, virtuelna elektrana omogućava kontinuirano i efikasno praćenje snabdevanja i potražnje za električnom energijom, ali i pruža podršku stabilnosti tradicionalnoj mreži elektrodistribucije, posebno kada je potražnja na vrhuncu.

Kako virtuelne elektrane funkcionišu?

Sada kada smo objasnili šta je to virtuelna elektrana, vreme je da objasnimo kako ona zapravo funkcioniše.

Svi “generatori” i potrošači energije povezani na virtuelnu elektranu su bežično povezani na centralni kontrolni sistem. Ovaj centralizovani kontrolni sistem je mesto gde se potrošnja energije i potražnja nadgledaju u svakom trenutku. Kao mreža zasnovana na “oblaku”, nema kašnjenja u balansiranju korišćenja energije kako potražnja varira.

Tokom dana, potražnja za energijom raste i opada. Da bi zadovoljile ovu promenljivu potražnju, virtuelne elektrane imaju mogućnost da smanje količinu energije koja se koristi na određenoj lokaciji. To bi bila manja podešavanja koja bi lako ostala neprimećena, kao što je isključivanje klima uređaja u određenoj zgradi na nekoliko sekundi.

Koje su prednosti virtuelne elektrane?

Virtuelne elektrane nude nekoliko veoma važnih prednosti kada je reč o stabilnom snabdevanju električnom energijom. Pre svega, činjenica da one mogu u svakom trenutku da prate proizvodnju i upotrebu električne energije znači da su sposobne da osiguraju stabilno snabdevanje i zadovolje potražnju.

To dakle znači da je čitav električni sistem pouzdaniji, efikasniji, a svakako i ekološki prihvatljiviji. Ostale prednosti virtuelnih elektrana jesu:

  • Promocija proizvodnje energije iz obnovljivih izvora;
  • Niže emisije ugljenika;
  • Smanjenje računa za struju kod korisnika;
  • Omogućavanje dodatne zarade korisnicima;
  • Stabilnost čitavog elektro-energetskog sistema

Naravno, uvek treba praviti razliku između prednosti koje ovakav sistem donosi potrošačima, proizvođačima ili možda za sisteme za skladištenje energije.

Recimo, kada je reč o potrošačima, jasno je da zahvaljujući optimizovanoj potrošnji imaju manje račune za struju.

Kada govorimo o proizvođačima, situacija je takođe povoljna u pogledu optimizacije proizvodnje jer virtuelna elektrana može da kontroliše proizvodnju i smanjuje je ili povećava u zavisnosti od potreba.

Na kraju, poput sistema “kupac-proizvođač”, i u sistemu virtuelne elektrane je moguće dobiti novac za svaki proizvedeni kilovat koji se isporuči mreži tako da je tu dodatna prednost za proizvođače, čak i male sa kućnim solarnim elektranama.

Da li postoje mane ovakvih elektrana?

Kao i kod svakog drugog tehničkog ili tehnološkog sistema, i virtuelne elektrane imaju svoje prednosti i mane.

Iako možda nije direktno nedostatak samog sistema, zapravo trenutno najveći problem jeste taj što se virtuelne elektrane koriste nedovoljno, a može se reći i premalo ako uzmemo u obzir sav potencijal koji nose sa sobom.

Ipak, takva situacija ne treba da čudi jer je uvek tako sa novom tehnologijom, recimo sa solarnim panelima je isto, ali i mnogim drugim novitetima koji se prvo uvek prihvataju sa velikim oprezom, sa skepticizmom i na kraju krajeva tako je zbog straha od prelaska na novi način koji nije dovoljno poznat širokom broju ljudi, pa i stručnjaka

Zašto su virtuelne elektrane odličan novitet
za proizvodnju električne energije iz solarne?

Kada je reč o solarnoj energiji i virtuelnim elektranama, ova dva sistema su zapravo u savršenom spoju i kao da su kreirani da funkcionišu zajedno.

Dobro je poznato da su solarni paneli i solarne elektrane način za generisanje obnovljive i čiste energije, a virtuelne elektrane upravo promovišu obnovljive izvore energije.

Pored toga, solarne elektrane mogu da sadrže i skladište u vidu solarnih baterija koje može biti dovoljno za skladištenje svog viška ili može biti nedovoljno, a u takvim slučajevima se višak preusmerava u druga domaćinstva i efikasnije se upravlja proizvedenom energijom.

Sve u svemu, zahvaljujući inovativnim sistemima i napretku tehnologije, solarne elektrane i virtuelne elektrane mogu da rade savršeno zajedno i promovišu još više upotrebu obnovljivih izvora energije, čistiju energiju, efikasnost, ali i bolju situaciju kada je reč o zdravijoj životnoj sredini, čistom vazduhu, vodi, itd., jer je to svima apsolutno potrebno.

Povezani postovi