Gotovo sigurno ne postoji čovek koji ne zna šta su solarni paneli, kako se koriste, šta generišu, itd.

Ipak, istina je da se ponekad mešaju dva najčešća tipa solarnih panela koja su dostupna kod nas, ali i uopšte u svetu, a to su svakako fotonaponski (PV) i termalni (T) solarni paneli.

Prvi, fotonaponski, se koriste za generisanje električne energije iz sunčeve svetlosti i zračenja, dok se termalni koriste za zagrevanje vode.

Generalno je teško pomešati ih, ako ste barem jednom videli kako izgledaju, jer su dosta različiti i po izgledu i po funkciji, ali se i to dešava i nije nikakav problem.

Iako su ova dva tipa solarnih sistema veoma korisna, čuvaju životnu sredinu, smanjuju štetne gasove, karbonski otisak, itd., mogu biti nezgodni za uklapanje istovremeno na istom krovu zbog potrebe za velikim prostorom i površinom na koju bi se montirali solarni paneli.

Na svu sreću, kako se tehnologija solarnih panela konstantno razvija, osmišljen je hibridni sistem koji kombinije ova dva "solarna sveta" u jedan koji nudi i električnu energiju i toplu vodu.

Takvi solarni paneli se nazivaju PV-T odnosno fotonaponski termalni paneli i danas ćemo više govoriti o tome kako funkcionišu, koje su prednosti i mane, koje su razlike između njih i drugih tipova i o još mnogo zanimljivih stvari.

Šta su solarni PV-T paneli?

Kao što je rečeno u uvodnom delu, PV-T odnosno na engleskom “photovoltaics- thermal”, jesu hibridni solarni paneli koji kombinuju proizvodnju struje i zagrevanje vode u jednom proizvodu.

Dakle, umesto da koristite oba tipa posebno, sa PV-T solarnim panelima dobijate dve funkcije koje rade istovremeno, štedite prostor na krovu, ali i povećavate funkcionalnost i efikasnost doma na najbolji mogući način.

Glavna stvar sa ovakvom hibridnom tehnologijom je ta što se ne primenjuje dovoljno, ali to je generalno slučaj sa solarnim sistemima.

Pored svog potencijala, napredne tehnologije koja konstantno nastavlja da se razvija i sve pristupačnijih cena, još uvek ima toliko neiskorišćenog prostora da se upotrebi nešto što svakako dobijamo besplatno, a to je sunčeva energija.

Koja je razlika između fotonaponskih i
solarnih termalnih panela?

Da bismo bolje razumeli kako funkcionišu PV-T paneli, važno je razumeti kako funkcionišu oba sveta spojena u ovaj jedan.

Fotonaponski solarni paneli funkcionišu tako što pretvaraju solarnu energiju u električnu, dok se termalni koriste isključivo za zagrevanje vode.

Fotonaponski paneli takođe koriste ćelije napravljene od silicijuma (poluprovodnički materijal) kako bi generisali električnu energiju, dok su termalni paneli napravljeni od cevi koje sadrže fluid koji se zagreva sunčevom svetlosti i tu toplotu prenosi na vodu.

Važno je napomenuti i da fotonaponski paneli koriste solarne invertere, odnosno uređaje koji jednosmernu (DC) struju dobijenu iz panela pretvaraju u naizmeničnu koja se može koristiti u domaćinstvu za sve uređaje.

S druge strane, termalni sadrže cilindar za skladištenje tople vode u kome se nalazi uronjeni grejač do koga cirkuliše prethodno pomenuti fluid i zagreva vodu u rezervoaru. Ova voda se zatim distribuira dalje do česme ili do sistema za grejanje.

Kako solarni PV-T paneli rade?

Sada kada smo ukratko objasnili kako funkcionišu i jedan i drugi element PV-T panela, može se naslutiti kako ovaj hibridni sistem funkcioniše u praksi.

Kao i kod fotonaponskih ili termalnih, jedan PV-T solarni panel sadrži i solarne ćelije za generisanje električne energije i cevi sa fluidom koji zagreva vodu.

Dakle, krajnji rezultat jeste električna i toplotna energija u vašem domaćinstvu.

Jedna veoma interesantna stvar je ta da fluid koji zagreva vodu i koji cirkuliše termalnim delom sistema, takođe hladi fotonaponski deo panela. Dakle, na taj način se povećava efikasnost fotonaponskih elemenata za koje je poznato da počinju da gube efikasnost kada je temperatura iznad 25°C

Koje su prednosti i mane PV-T panela?

Na kraju, veoma je važno pomenuti i određene prednosti i mane koje su karakteristične za PV-T panele.

Prednosti PV-T panela

1. Besplatna obnovljiva električna energija i topla voda

Zahvaljujući ovakvom hibridnom tehnološkom rešenju, nije više pitanje da li ćete koristiti termalne ili fotonaponske panele.

Sada je moguće uzeti ono najbolje od oba sveta, jer je sve to dostupno u jednom proizvodu koji daje i električnu energiju i toplu vodu.

Ako ste se pitali i dvoumili oko toga da li uložiti u jedan ili drugi sistem, to ovde nije slučaj jer sve imate sa jednom investicijom

2. Ušteda prostora

Druga velika prednost koju smo pomenuli ranije jeste veoma velika ušteda na krovnom prostoru koji bi bio potreban ako biste ugrađivali oba sistema posebno.

Zbog malog prostora, neki vlasnici bi morali da biraju između jednog ili drugog sistema i morali da prave kalkulacije. Osim toga, čak i da imate dovoljno prostora na krovu, postavljanje dva sistema bi nesumnjivo bilo skuplje i nepraktičnije.

3. Hlađenje solarnih ćelija

Još jedna prethodno pomenuta prednost jeste hlađenje solarnih ćelija.

Zahvaljujući cirkulisanju fluida u cevima termalnog dela ovakvog hibridnog solarnog sistema, obezbeđuje se hlađenje fotonaponskih ćelija koje je kritično za optimalnu efikasnost.

Optimalna radna temperatura za fotonaponske solarne panele je 25°C, a sa svakim stepenom porasta temperature preko toga, efikasnost panela opada za 0.5%.

Iako izgleda da nije previše, zapravo toplota predstavlja najveći problem za maksimalne i optimalne performanse proizvodnje struje iz solarnih panela, pa je ova dodatna komponenta hlađenja itekako značajna.

Prema nekim izvorima, ovakav način rada može da poveća efikasnost sistema i do 85%.

4. Malo održavanje

Ono što je zajedničko i za termalne i za fotonaponske solarne sisteme je to da ne zahtevaju gotovo nikakvo održavanje ili trošenje previše vremena na bilo kakve procedure čišćenja, popravke ili slično.

Ono što je s vremena na vreme potrebno je uklanjanje lišća, prašine ili izmeta ptica pomoću baštenskog creva i to je uglavnom sve što se tiče održavanja.

Isto važi i za PV-T panele i oni kao hibridno rešenje ne zahtevaju posebno ili drugačije održavanje.

Mane PV-T panela

Ono što je sigurno za bilo koji tehnički sistem jeste da ima brojne prednost, ali mora imati i neku manu.

Kod PV-T panela je to zimsko okruženje, tačnije hladno vreme i nedostatak sunca što najviše utiče na termalni deo sistema.

U momentima kada su grejanje i topla voda najpotrebniji, a to je svakako zimi, termalni solarni sistem ima problema da zadovolji potrebe.

Na svu sreću, fotonaponski deo sistema može da radi malo smanjenim kapacitetom, ali će svakako nastaviti da generiše električnu energiju koja se može iskoristiti za grejanje i nadoknaditi ono što termalni deo sistema ne može da proizvede.

Povezani postovi