Jedna od trenutno najinteresantnijih i najpopularnijih tema u “svetu solarne energije” jeste korišćenje baterija u ovim sistemima.

Baterije su odlična stvar za solarne sisteme jer rade u spoju sa postojećom električnom mrežom, a ukoliko dođe do bilo kakvih iznenadnih prestanka snabdevanja ili kvarova, obezbediće neometani rad za sve vaše uređaje ili samo one određene, na osnovu podešavanja.

Još jedna odlična stvar sa baterijama jeste to što se mogu konfigurisati tako da se automatski uključuju kada ima povećane potražnje za električnom energijom, odnosno isključuju, kada je potražnja smanjena.

Ukoliko želite da saznate nešto više o baterijama za solarne sisteme, na pravom ste mestu. U nastavku pričamo o tipovima, ceni baterija za solarne sisteme, njihovom načinu funkcionisanja, itd.

Šta su zapravo solarne baterije?

Solarne baterije, kako se još nazivaju baterije za solarne sisteme, jesu popularan opcioni dodatak za solarne elektrane koji se koristi za skladištenje viška proizvedene električne energije.

U zavisnosti od veličine i kapaciteta solarnog sistema koji posedujete ili planirate da ugradite, dodatak poput baterija je odličan ako se u sistemu proizvodi više energije nego što čitav objekat i svi uređaji mogu da potroše.

Plus, sjajna stvar je što, čak i kada nema električne energije iz mreže (usled kvara, recimo), ili ukoliko je napajanje objekta čisto solarno, a nema dovoljno sunčeve svetlosti za potrebe domaćinstva, svi vaši uređaji nastavljaju da rade neometano.

Takođe, energija koju uskladištite u baterijama, može biti prosleđena u mrežu kada se recimo cene električne energije povećaju, pa tako možete ostvariti dodatnu zaradu.

Kako baterije za solarne sisteme rade?

Baterije za solarne sisteme rade po istom principu kao i druge baterije, samo što u solarnom sistemu imaju ulogu “jedinice za prelivanje” (eng. “overflow unit”).

To znači da će, tokom dela dana kada sunce najjače sija i kada do panela dolazi najviše svetlosti, oni tu besplatnu energiju pretvoriti prvo u jednosmernu (DC), a zatim i u naizmeničnu struju (AC) koja se koristi za napajanje uređaja u domu.

Svaki višak energije koji preostane biće uskladišten u bateriji, što je posebno korisno kada sunce zađe i kada nema proizvodnje.

U tom slučaju, solarna baterija preuzima ulogu napajanja i bez ikakvih smetnji i problema nastavlja snabdevanje uređaja u domu električnom energijom.

Koje su cene baterija?

Prosečne cene baterija, u zavisnosti od tipa, kapaciteta, i ostalih faktora koji na nju utiču, kreću se oko par hiljada evra.

Iako možda izgleda skupo kao početna ili dodatna investicija, zapravo nije.

Uzmimo primer baterije od 8 kWh koja u proseku košta oko 5000 evra. Ova baterija je dovoljna za napajanje kuće sa tri spavaće sobe. Naravno, tačna računica bi bila poznata na osnovu tačnog modela, materijala, itd., ali da kažemo da je ovo prosečno.

Ako prosečno domaćinstvo u Srbiji troši oko 2900 kWh na godišnjem nivou, to je oko 8 kWh na dnevnoj bazi.

Dakle, ova baterija koja bi vas početno koštala 5000 evra, sa garancijom od 5 do 10 godina, može bez problema da napaja čitavo domaćinstvo i da otplati samu sebe kroz eventualno učešće u programu kupac-proizvođač.

Koliko baterija za solarne elektrane može da traje?

U proseku, baterije za solarne panele su predviđene da traju oko 10-15 godina.

U prilog tome govori i garancija koja je obično 10 godina, što znači da je to predviđeni radni vek baterije.

Treba imati na umu i činjenicu da baterije mogu oslabiti u kapacitetu tokom vremena. Razlog je svakodnevno ponavljanje ciklusa punjenja i pražnjenja, a to utiče na performanse u kasnijim godinama korišćenja baterije.

U svakom slučaju, preporuka je kupovina i ugradnja vrhunskih modela i marki baterija koje su predviđene i sposobne da izdrže ove ponavljajuće cikluse čak i više od 10 godina.

Koliki kapacitet baterije je potreban?

Kapacitet baterije se određuje na osnovu potrošnje i vaše želje da uskladištite energiju.

Ako je recimo vaša dnevna potrošnja oko 8 kWh, što je u prethodnom primeru slučaj za kuću sa tri spavaće sobe i 2-3 osobe, onda je baterija koja je dovoljna za vas upravo baterija takvog kapaciteta.

Generalno, kuća sa 1-2 spavaće sobe bi zahtevala bateriju kapaciteta do 4 kWh, dok je za preko 4-5 soba u kući poželjno oko 9-10 kWh.

Naravno, ukoliko planirate da skladištite energiju, onda je svakako moguće da nabavite i baterije većeg kapaciteta. Ovo je posebno važno za domaćinstva koja se napajaju isključivo na solarnu energiju kako bi svi uređaji mogli da rade i u uslovima smanjene proizvodnje, bez sunca, odnosno noću.

Koji su tipovi baterija?

Na tržištu trenutno postoji razlika među baterijama po pitanju hemijskog sastava i po pitanju prenosa električne energije.

Tako su dostupne olovne i litijum-jonske baterije, kao i DC (jednosmerna struja) i AC (naizmenična struja) baterije.

Olovne i litijum-jonske baterije

Što se tiče olovnih baterija, one su generalno jeftinije u poređenju sa drugim tipom baterija, ali zahtevaju malo održavanja i imaju kraći vek trajanja (3 do 7 godina).

Sa druge strane, litijum-jonske baterije su najskuplji tip solarnih baterija, ali su veoma kompaktne po pitanju veličine i imaju dosta duži vek trajanja (tipično više od 10 godina).

Štaviše, ove baterije imaju veću efikasnost, brže punjenje i veći kapacitet pa je jasno da je ulaganje u skuplje litijum-jonske baterije verovatno bolje i isplativije rešenje.

AC ili DC baterije?

Što se tiče AC i DC baterija, DC baterija je odlična kada ugrađujete i panele i bateriju zajedno jer se povezuje direktno na panele i ne zahteva dodatni pretvarač.

Sa druge strane, AC je pogodnija ukoliko ugrađujete bateriju u postojeći sistem jer se lako može povezati na postojeće brojilo, ali takođe zahteva ugradnju dodatnog pretvarača.

Da li je moguća ugradnja baterija u sistem naknadno?

Odgovor na ovo pitanje smo delimično dali u prethodnom delu teksta. Da, naknadna ugradnja baterija u sistem je moguća i to prilično lako.

Istina, to može da bude skuplja i jeftinija varijanta u zavisnosti od postojeće konfiguracije sistema.

U zavisnosti od tipa invertera koji je ugrađen u sistem, biće izabrana baterija. Ukoliko sistem poseduje mikroinverter, solarna baterija će biti povezana naizmenično (AC).

Ova opcija je jefinija jer ne morate da menjate pretvarač, a sama ugradnja je prilično brza. Ipak, ovaj način dovodi do dvostruke konverzije električne energije, pa će se praviti veći gubici u tom procesu.

S druge strane, ako nema mikroinvertera, postojeći će biti zamenjen onim koji je pogodan za rad sa DC baterijom, a i sve instalacije (kablovi) u sistemu će morati ponovo da budu odrađene.

Zaključak

Solarne baterije su odličan način da se obezbedite od iznenadnih prestanka napajanja iz mreže, poskupljenja i drugih faktora koji mogu da utiču na vaše potrošačko iskustvo.

Iako su možda skuplja investicija, ove baterije imaju prilično dug vek trajanja i pomoći će vam da dodatno uštedite proizvedenu energiju ili čak da se potpuno odvojite od klasičnih snabdevača i postanete domaćinstvo sa potpuno solarnim napajanjem.

Povezani postovi