Ukoliko ste razmatrali opciju ugradnje solarnog sistema na krov vaše kuće, verovatno da vam je palo na pamet više pitanja na koje biste voleli da imate odgovore.

Jedno od najčešćih sa kojim se susreću ljudi koji bi želeli ovakvu “nadogradnju” jeste da li solarni paneli, ali i čitava konstrukcija, mogu da oštete krov.

Na ovo pitanje, moguće je odgovoriti i jednostavno, kratko, da i ne.

Moguće je da dođe do oštećenja u slučaju nepravilne i neprofesionalne ugradnje i to je jedini način da se tako nešto dogodi.

U slučaju da profesionalci rade ugradnju, šanse za oštećenje krova su minimalne, gotovo nepostojeće.

U nastavku možete da pročitate još nekoliko pitanja i odgovora koji su česti u vezi sa ugradnjom solarnih panela na krov objekta.

Da li solarni paneli mogu da oštete krov?

Ranije je pomenuto da su oštećenja na krovu usled ugradnje solarnih panela moguća isključivo u jednom slučaju – ako se oni postavljaju nepravilno, nestručno i bez prethodnog osnovnog znanja i iskustva.

U slučajevima kada profesionalni majstori za ugradnju panela rade, šanse za bilo kakva oštećenja su apsolutno minimalna, gotovo nepostojeća.

Jednostavno, reč je o majstorima sa iskustvom, ljudima koji su postavili bezbroj panela ranije i koji imaju rutinu u radu.

Takođe, treba napomenuti da je oštećenje moguće ukoliko sam krov nije pouzdan, nema dovoljnu nosivost, ima oštećenja, ili nije od odgovarajućeg materijala.

Recimo, ako je krov od drvenog pokrivača, moguće je da se dogodi oštećenje.

Takođe, preporuka je da se ne ugrađuju solarni sistemi na starije krovove, koji su podložni urušavanju i koji nisu dovoljno stabilni.

Osim toga, generalne preporuke za nagib krova su od 45 do 85 stepeni.

Ipak, ovo je važno da znate samo ukoliko ste odlučili da pokušate da instalirate solarne panele u “sam svoj majstor” varijanti.

Iskusni instalateri znaju sve ove detalje i ne bi se upustili u ugradnju ukoliko prethodno nisu proverili da li krov zadovoljava sve kriterijume.

Na osnovu toga, lako je zaključiti da je oštećenje nemoguće.

Kako se solarni paneli ugrađuju na krov?

Solarni paneli se generalno montiraju na najstabilniji i najjači deo krova, što su zapravo grede, drvene ili metalne. Takođe, lokacija bi uvek trebalo da bude južna strana krova, jednostavno zbog bolje pokrivenosti panela sunčevim zracima.

Na drvenu ili metalnu krovnu konstrukciju, postavljaju se nosači u skladu sa veličinom panela i njihovim rasporedom, a na nosače se montiraju paneli.

Iako ovo izgleda lagano, jednako je lagano i oštetiti krov ukoliko ne znate šta trebate da radite.

Zato je bolje ne rizikovati ukoliko nemate dovoljno iskustva, već angažovati profesionalce.




Da li će biti rupa nakon postavljanja solarnih panela na vaš krov?

Bušenje rupa radi pričvršćivanja nosača na krovnu konstrukciju je neminovnost i nešto što je neizbežno prilikom postavljanja solarnih sistema na krovove.

Ipak, ove rupe su zanemarljive po pitanju veličine, ali i po pitanju mogućih neželjenih efekata jer profesionalna ugradnja uključuje primenu kvalitetnih zaptivki i zaptivača kako bi se obezbedilo da krov ne propušta vodu i ne stvara se vlaga na drvenim nosećim elementima.

Takođe, treba napomenuti da je, u zavisnosti od tipa sisetma koji se ugrađuje, moguće da se stvori potreba za bušenjem rupa koje će spojiti sistem na mrežu, na razvodnu tablu, ili bateriju za solarni sistem ukoliko odlučite da skladištite energiju.




Da li solarni paneli štite krov?

Jedno veoma često pitanje, pored toga da li solarni paneli mogu da oštete krov, jeste i to da li oni mogu da zaštite krov.

Odgovor je da je moguće!

Solarni paneli su iznenađujuće veoma izdržljivi i zaista mogu pomoći da se zaštiti krov. Pre svega, zaštita se odnosi na sunce, određene vremenske faktore i smanjenje zagrevanja krovnog pokrivača.

Sunce je samo po sebi štetno za krovne pokrivače, recimo crep. Godinama, pod dejstvom sunčeve svetlosti, crep stari, isušuje se, gubi boju i prvobitna svojstva pa je zato potrebna njegova promena.

Zahvaljujući panelima, možete produžiti trajanje pokrivača na još nekoliko godina jer paneli sprečavaju direktno izlaganje suncu.

Drugi faktor zaštite jeste smanjenje zagrevanja jer sunce ne sija direktno na krov. Plus, između panela i krova ima dovoljno prostora da se stvori protok vazduha i na taj način stvori dodatni sloj izolacije, odnosno prirodni sistem hlađenja za krov.

Još jedan slučaj gde se solarni paneli koriste za proizvodnju, ali i zaštitu, jeste situacija gde vlasnici kuća ispod panela koji su montirani kao “krov” parkiraju automobile. Iako je ovo neobično, zapravo je veoma interesantno rešenje jer istovremeno štiti imovinu, a proizvodi struju.

Zaključak

Oštećenja na krovu usled ugradnje solarnih panela su gotovo nemoguća. Naravno, ovo podrazumeva da sistem ugrađuju profesionalci, a ne neko ko prvi put dolazi u kontakt sa komponentama sistema i ko nema nikakvog iskustva.

Takođe, važno je reći da paneli mogu da zaštite krov u određenim situacijama, recimo od zagrevanja, prevremenog oštećenja i zamene crepa ili drugog krovnog pokrivača usled dejstva sunca, itd.

U situacijama kada profesionalci ugrađuju sistem, nema razloga za brigu jer čak i da dođe do oštećenja, kompanija koja izvodi radove je zadužena da pokrije bilo kakvu nastalu štetu.




Povezani postovi