Solarni sistemi su već neko vreme sigurno broj jedan kod nas kada je reč o temama iz oblasti obnovljivih izvora energije, energetske efikasnosti i zaštite životne sredine. Razlog za to je što su ovakvi sistemi veoma brzo isplativi i efikasni u nameri da prosečan potrošač električne energije u Srbiji postane i proizvođač, ali pre svega i nezavistan u pogledu snabdevanja. Osim toga, sami solarni sistemi su jednostavni za održavanje, koriste isključivo obnovljivu energiju (sunčevu svetlost) kao izvor za stvaranje električne energije, pa su samim tim i veoma prihvatljivi kao element u zaštiti životne sredine. Ipak, ukoliko ste se pitali šta zapravo čini jedan solarni sistem i koje su funkcije svakog od elemenata, onda ste na pravom mestu jer u nastavku upravo pričamo detaljnije o delovima solarnih sistema.

Šta se nalazi u solarnom sistemu – koje komponente su vam potrebne?

U svakom solarnom sistemu je generalno prisutno samo par elemenata. To su:

1. Solarni paneli;

2. Sistem za montažu – nosači;

3. Inverteri;

4. Prekidač za isključivanje;

5. Baterije za solarne sisteme (opciono).

Prva četiri dela su zaista neophodna za pravilan i efikasan rad čitavog sistema. Ipak, baterije za solarne sisteme, o kojima ćemo govoriti više u nastavku kao i o svim ostalim delovima pojedinačno, nisu obavezne, a svakako ih možete ugraditi po želji kasnije.

1. Solarni paneli

Verovatno najprepoznatljiviji i najuočljiviji deo svakog solarnog sistema jesu upravo paneli.

Oni su generalno deo koji je verovatno najvažniji i koji direktno utiče na količinu struje koja se proizvede jer tehnologija koja je korišćena u njihovoj proizvodnji je ta koja utiče na efikasnost panela.

Uopšteno, solarni paneli mogu biti monokristalni, polikristalni i tankoslojni, a svaki od ovih tipova ima različitu efikasnost i cenu.
Recimo, monokristalni paneli su efikasniji i potrebno je manje jedinica za veću proizvodnju za razliku od polikristalnih koji se postavljaju u većim količinama, recimo na čistom zemljištu (ne na zgradama).

Važna stvar koja je neizostavna kod solarnih panela je njihovo pozicioniranje. Generalna preporuka svih stručnjaka iz oblasti solarnih sistema jeste postavljanje prema sunačnoj južnoj strani kako bi efikasnost sistema bila najveća.

Ipak, to ne znači da sistemi koji su okrenuti prema zapadu ili istoku neće biti efikasni. Sve dok ima dovoljno sunčeve svetlosti, pa čak i zimi, i dok nema senki (od drveta ili druge zgrade, recimo) koje prekrivaju panele, sistem će raditi potpuno pravilno i bez ikakvih problema.

2. Nosači – sistem za montažu

Drugi apsolutno neizostavni element solarnog sistema jesu nosači, odnosno sistem za montažu na krov ili zemlju.

Jednostavno, kako bi paneli bili postavljeni stabilno, bez rizika od pada i pričinjavanja materijalne štete na tuđoj imovini ili nanošenja povreda drugim licima koja se mogu naći u blizini, neophodno je koristiti metalne nosače.
Važno je reći da je većina nosača takva da je montaža moguća isključivo bušenjem rupa na krovu i direktnim montiranjem na krovnu konstrukciju.

Iako ovo možda izgleda kao oštećivanje krovnog pokrivača i konstrukcije, zapravo nije jer se buši optimalni broj rupa, a takođe se koriste sertifikovani zaptivači na mestima bušenja kako bi se sprečio ulazak vode i drugih neželjenih materija.

Što se tiče montaže panela na zemlji, za to postoje varijante sa fiksnim i pokretnim nosačima.

Prva opcija sa fiksnim nosačima je jeftinija i najčešće se koristi u opštoj primeni.
Ipak, postoje i pokretni nosači, takozvani “trakeri” koji se okreću tokom čitavog dana i prate kretanje Sunca za najoptimalniji položaj i najveću efikasnost u proizvodnji električne energije. Ova opcija je dosta skuplja, ali kao što je rečeno, pruža veću proizvodnju struje u odnosu na stacionarne nosače.

3. Inverteri

U čitavom sistemu solarne elektrane veoma važan deo jesu i inverteri odnosno pretvarači. Svrha ovih obaveznih uređaja je da jednosmernu struju (DC) koja se dobija direktno iz panela pretvore u naizmeničnu (AC) koja je prihvatljiva za korišćenje i napajanje uređaja u kući.
U zavisnosti od sistema, moguće je da se koristi jedan ili više invertera, a moguće je da je jedan tip kompatibilniji od drugog u određenom slučaju.

Trenutno postoje tri vrste pretvarača na tržištu, a to su takozvani “string” pretvarači (eng. “string inverters”), zatim optimizatori snage (eng. “power optimizers”) kao i mikroinverteri.
“String” inverteri su prema ceni verovatno najprihvatljivija opcija, ali to ne znači da su pogodni za svaku priliku. Na primer, za sisteme koji imaju “tracking” sistem i okreću se u odnosu na položaj Sunca, a koji su sami po sebi komplikovaniji, pogodnije rešenje su optimizatori snage ili mikroinverteri.

Takođe, postavljanje invertera se u ranijim periodima izvodilo i napolju i unutar objekta. Sada je uobičajeno da se oni postavljaju spolja kako bi njihovo održavanje i sam pristup inverterima bili lakši.

U svakom slučaju, instalateri će sigurno znati bolji položaj za inverter i šta je u skladu sa propisima, tako da to svakako nije briga za vlasnike.

4. Prekidači za isključivanje

Poslednji element sistema koji je verovatno najmanje iskorišćen tokom životnog veka solarne elektrane jesu prekidači za isključivanje.

Njihova uloga jeste upravo isključivanje sistema solarnih panela i proizvodnje struje. Obično u sistemu postoje i dva prekidača od kojih se jedan koristi za isključivanje jednosmerne (DC) struje od solarnih panela do invertera i drugi koji isključuje naizmeničnu (AC) struju od invertera do mreže u domaćinstvu.
Iako se ovi prekidači dosta retko koriste tokom perioda eksploatacije solarnog sistema, njihovo postojanje je prvenstveno iz bezbednosnih razloga.

Situacija u kojoj se prekidači za isključivanje koriste jeste održavanje jer drugih posebnih razloga i nema. Samo održavanje je minimalno tako da je retka upotreba razumljiva.

5. Baterije za solarne sisteme

Baterije za solarne sisteme su dodatak koji možete ugraditi u čitav sistem, ali to svakako nije obavezno.

Situacije u kojima se baterije koriste jesu potpuno isključenje sa mreže ukoliko solarna elektrana proizvodi dovoljno struje da vlasnicima više nije potrebno napajanje iz drugog izvora, ili u slučaju kada dođe do prestanka napajanja iz električne mreže i potrebno je nastaviti sa napajanjem čitavog domaćinstva ili samo određenih uređaja.

U ovim slučajevima dodatno ulaganje u bateriju je razumljivo. Ipak, sa druge strane, ukoliko su situacije sa nestankom napajanja iz mreže retke, onda i nije neophodno u početku razmišljati o kupovini baterije.
Svakako, uz određene adaptacije sistema, bateriju je moguće ugraditi i kasnije. Tako da, ukoliko imate ovakve ideje, razgovarajte sa instalaterima unapred kako bi sistem od početka bio pogodan za naknadno povezivanje baterije.

Zaključak

Da bi jedan solarni sistem na krovu vaše kuće ili zgrade, u dvorištu ili na praznoj parceli funkcionisao kako treba, potrebno je da sadrži sve elemente koji su predviđeni.
Solarni paneli su osnovni i bez njih čitav sistem nema nikakvog smisla. Osim toga, čitav sistem za montažu, bilo na krovu ili zemlji, neophodan je za stabilnost i sigurnost čitave elektrane.
Inverteri i prekidači za isključivanje su tu zbog prilagođavanja tipa struje (AC, DC) uređajima u domaćinstvu ali i zbog bezbednosti.


Na kraju, baterije su opcioni, ali važan element ukoliko planirate napajanje isključivo iz sistema solarne elektrane ili ukoliko želite da skladištite proizvedenu energiju.

Povezani postovi