bg_image
Solarne elektrane i sistemi

Pravo vreme da steknete energetsku nezavisnost

Koliko smo puta svi čuli u prethodnih godinu i više dana reči "energetska kriza", "energetska efikasnost", "zelena energija", itd.?

Verovatno bezbroj, ali koliko god da izgleda dosadno toliko ponavljanje istih stvari, zaista je bitno da svi shvatimo važnost energetske nezavisnosti koju svako od nas sada može da obezbedi.

Zahvaljujući subvencijama države i podršci domaćinstvima i svima koji imaju želju da proizvode električnu energiju uz pomoć solarne energije, sada je idealni trenutak da se krene ka obnovljivim izvorima i zelenoj energiji i investira u kućne solarne elektrane.

image
Drzavne subvencije za solarne elektrane
image
Uštedite ili zaradite uz pomoć energije Sunca!

Šta su solarne elektrane?

Kao što to samo ime govori, solarne elektrane su sistemi koji se mogu instalirati na industrijskim objektima, ali i krovovima i u dvorištima domaćinstava, dakle i na zemlji.

Njihov glavni zadatak jeste da sunčevu svetlost pretvore u električnu energiju. S obzirom da je sunčeva energija beskonačna, obnovljiva i takozvani "zeleni" izvor, struja proizvedena na ovaj način smatra se ekološki prihvatljivom u poređenju sa drugim sistemima poput recimo termo-elektrana..

Solarna elektrana se sastoji od tri ključna elementa. To su solarni paneli, mrežni invertor kao i brojilo električne energije. Solarni paneli se montiraju na metalnu konstrukciju koja se u većini slučajeva nalazi ili na krovu ili na zemlji. Oni sunčevu energiju pretvaraju u jednosmernu struju..

Drugi element je mrežni invertor koji jednosmernu struju koju je proizveo solarni panel, dalje pretvara u naizmeničnu struju koja je prilagođena struji koju dobijamo iz električne mreže elektrodistribucije..

Poslednji ključni element jedne solarne elektrane jeste brojilo koje se ugrađuje pored postojećeg električnog brojila. Ono se koristi kako bi izmerilo svu proizvedenu količinu električne energije koja je "puštena" u sistem javne mreže. Osim toga, na ovom brojilu se meri i ukupna količina električne energije koja je proizvedena u sistemu solarne elektrane.

Koje su prednosti solarne elektrane?

Zbog svoje održivosti, ekološke prihvatljivosti i isplativosti, solarne elektrane su investicija koja donosi brojne prednosti.

Pre svega, to je energetska nezavisnost, jer u zavisnosti od kapaciteta samog sistema (broja kW koji se mogu proizvesti), smanjujete oslanjanje isključivo na električnu mrežu dobavljača.

Osim toga, izvor je neograničen jer kad god ima sunčeve svetlosti, energija će moći da se proizvodi iznova i iznova.

Još jedna izuzetno značajna stvar jeste to da možete postati mali proizvođač, odnosno kupac-proizvođač. To znači da kad god proizvedete višak energije, tu količinu možete proslediti u javnu električnu mrežu, a ista količina će biti isporučena vama kada vam to zatreba ili će vam biti plaćena po povlašćenoj tarifi.

Samom ugradnjom jednog ovakvog sistema solarne elektrane, postajete nezavisni i smanjujete sopstvene račune za struju jer koristite značajno manje energije iz mreže. Električna energija proizvedena uz pomoć solarnih elektrana, može se koristiti u potpunosti kao i struja koju dobijate od elektrodistribucije. Dakle, za osvetljenje, grejanje, hlađenje, pokretanje apsolutno svih električnih uređaja u jednom domaćinstvu.

Šta zapravo podrazumevaju subvencije za solarne elektrane?

Sada kada smo definisali šta su solarne elektrane i koje su njihove prednosti, vreme je da se okrenemo subvencijama koje možete dobiti ukoliko se odlučite da postavite takav sistem u svom domaćinstvu.

Dakle, država Srbija je raspisala konkurs za sve zainteresovane koji bi želeli da investiraju u solarne elektrane, a samim tim i da postanu kupci-proizvođači. Subvencije države podrazumevaju do 50% ukupnog iznosa investicije, odnosno maksimalno do 420.000 dinara.

Ovaj iznos uključuje i iznos nabavke potrebnih komponenti sistema solarne elektrane, kao i troškove ugradnje i izrade celokupne tehničke i planske dokumentacije vezane za sam projekat.

image
Postavljanje solarnih panela
Solarni paneli i sistemi
Državne subvencije podrazumevaju do 50% ukupnog iznosa investicije

Koji su uslovi za dobijanje subvencija države?

Pre nego što definišemo koje to uslove morate da ispunite, važno je reći da morate biti vlasnik objekta, ili morate dobiti dozvolu od vlasnika ukoliko tu stanuje, kao i prijavu boravka.

Da biste dobili subvencije od strane države, potrebno je da ispunite određene uslove, koji su svuda isti, dakle u svim gradovima i opštinama u Srbiji.

Postoje četiri kriterijuma po kojima se određuje da li investitor ispunjava uslove za dobijanje subvencija, a to su: stanje spoljnih zidova objekta, stanje spoljnih vrata i prozora, dakle stolarije, način grejanja u objektu kao i faktor K koji predstavlja zauzetost površine objekta, odnosno količnik površine objekta i broja stanovnika. Na osnovu ovih kriterijuma, subvencije će biti dodeljivane domaćinstvima širom Srbije.

Važno je i to da će određeni kandidati imati prednost u odnosu na druge ukoliko na objektu postoji termoizolacija, zatim ukoliko se objekat greje na energente koji se smatraju obnovljivim i zelenim a to su prirodni gas, drvo, pelet, ili su priključeni na sistem gradske toplane.

Osim toga, objekti sa kvalitetnom aluminijumskom ili PVC stolarijom će imati prednost kako bi upotpunili energetski efikasnu "slagalicu". Pored ovih uslova, postoji i zahtev za minimalnom potrošnjom u prethodnih mesec dana, odnosno na prethodnom računu za struju mora biti minimalna potrošnja od 30 kWh.

Da li je sada pravo vreme za postavku solarne elektrane?

Iskreno, vreme za investiranje u solarne elektrane i sisteme generalno nikada nije bilo povoljnije.

Uz sve prihvatljivije cene opreme i komponenti koje se ugrađuju i koje čine jedan sistem solarne elektrane, ali i pristupačnost u smislu stručnjaka i firmi koje se bave izradom i realizacijom projekata solarnih elektrana, sada je pravo vreme.

Moraju se uzeti u obzir sve veće cene energenata, kako za privredu tako i za domaćinstva, a količina električne energije koju možete da proizvedete sa solarnom elektranom, dovoljna je da se obezbedite i postanete energetski nezavisni, potpuno ili barem delimično. Dakle, ako razmišljate na svoju budućnost, na zdravu i nezagađenu sredinu, ali i energetsku stabilnost i nezavisnost, sada je idealni trenutak da razmislite o investiciji u solarnu elektranu.

Želite da investirate
u solarne sisteme
i elektrane?