Jedno od najčešćih pitanja sa kojima se možete susresti prilikom planiranja ugradnje solarnog sistema u vašem domaćinstvu jeste potreban broj solarnih panela. Samo istraživanje teme solarnih panela je prilično opširno i zahteva vremena, posebno ako ste ozbiljni u nameri da ugradite solarnu elektranu i na taj način smanjite račune za struju. Toliko pitanja možete postaviti sami sebi da vam može izgledati kao da ćete nešto propustiti i napraviti grešku, posebno ako sami ugrađujete panele i čitav sistem. Ali ukratko, odgovor na ovo pitanje zavisi od nekoliko faktora koji se uzimaju u razmatranje i na osnovu kojih se određuje neophodan broj panela. U nastavku ćemo govoriti detaljno o ovoj temi, pa ako ste spremni, hajde da počnemo!

Koji faktori utiču na broj solarnih panela?

Faktori koji utiču na potreban broj solarnih panela su sledeći:

  1. Godišnja potrošnja električne energije;
  2. Broj sunčanih sati na lokaciji ugradnje;
  3. Tip i efikasnost solarnih panela;
  4. Pravac u kome je krov okrenut;
  5. Dostupna površina za ugradnju na krovu;
  6. Sposobnost krova da izdrži težinu sistema.

Iako izgleda da ima previše stvari koje treba uzeti u obzir, ovo je zapravo nešto sa čime se profesionalni instalateri svakodnevno susreću.

Dakle, ako angažujete firmu koja se bavi ugradnjom solarnih sistema, nemate razloga za razmišljanje i brigu i na ovo možete gledati kao na izvor dodatnih informacija.

S druge strane, ako planirate da sami ugrađujete solarne panele, onda je bitno da vodite računa o svemu i da ozbiljno shvatite rizike koje “sam svoj majstor” varijanta nosi sa sobom.

U nastavku ćemo proći kroz sve stavke i faktore kako biste se što bolje upoznali sa proračunom broja panela.

1. Godišnja potrošnja električne energije

Većina kuća sa 1, 2 ili 3 spavaće sobe koristi oko 1800 kWh do 4100 kWh na godišnjem nivou. Gornja granica se uglavnom odnosi na velike kuće sa 3 i više soba.

Generalno, broj članova domaćinstva, ali i broj, veličina i potrošnja uređaja koje napajate su faktori koji takođe utiču na godišnju potrošnju.

Najbolji način da saznate koliko električne energije prosečno troši vaše domaćinstvo u toku godine jeste da to proverite na računima za struju ili sa dobavljačem električne energije.

2. Broj sunčanih sati na lokaciji ugradnje

Broj sunčanih sati je drugi faktor koji je od izuzetne važnosti za određivanje potrebnog broja solarnih panela.

Generalno, brojevi za Srbiju su oko 270 sunčanih dana, dok je broj sunčanih sati tokom godine od 1500 do 2300. Broj sunčanih sati varira od lokacije do lokacije, ali neka statistika pokazuje da je nešto manje na severu (1850 sati u proseku) dok je na jugu bolja situacija (2250 sunčanih sati godišnje).

Ipak, važno je uzeti u obzir tačnu lokaciju i razmotriti i druge faktore kao što su recimo senke od drugih zgrada, drveća, itd., jer iako ima dosta sunčanih dana, kuća i krov mogu imati takav položaj da su tokom jednog dela dana zaklonjeni.

Ukoliko se vaša kuća nalazi na takvom mestu da je krov recimo zaklonjen granama drveća, čak i delimično, to će svakako uticati i na efikasnost i proizvodnju kod solarnih panela.

3. Tip i efikasnost solarnih panela

Trenutno na tržištu postoje tri tipa solarnih panela, a to su polikristalni, monokristalni i tankoslojni.

Osim ovih generalnih podela, svakako treba uzeti u obzir i ko je proizvođač i koji su materijali korišćeni u proizvodnji panela.

Monokristalni solarni paneli imaju najveću efikasnost za sisteme u domaćinstvima i to od 15% do 24%. Što se tiče polikristalnih, njihova efikasnost se kreće od 13% do 16%, a za tankoslojne je od 7% do 13%.

Efikasnost solarnih panela utiče na njihov broj tako što recimo, usled nedostatka prostora na krovu, možete koristiti manje solarnih panela veće jačine i nadoknaditi na taj način manje prostora.

4. Pravac u kome je krov okrenut

Idealni uslovi za solarne panele jesu krov koji je okrenut prema jugu, i ugradnja pod uglom od 30° do 50°.

Kod nas je generalno većina krovova u pravom smeru i u tom pogledu ne bi trebalo da bude problema sa ugradnjom solarnih panela.

5. Dostupna površina za ugradnju na krovu

Slobodan prostor na krovu je izuzetno važan faktor ukoliko planirate veći sistem i napajanje čitavog domaćinstva. Čak i za manje sisteme, dostupna površina je ključna.

Jednostavno, nije svaki deo krova okrenut prema jugu i ne može se na svakom delu montirati pod idealnim uglom. Upravo iz tih razloga je bitno imati dovoljnu površinu prema južnoj strani.

Ovde u obzir treba uzeti fizičke specifikacije panela (dimenzije i veličinu) i odrediti koliko je moguće montirati jedinica na najbolji deo krova.

Neki generalni brojevi za potreban prostor jesu da 4 do 8 solarnih panela zahtevaju od 8 m2 do 16 m2, 8 do 13 solarnih panela zahtevaju 16-26 m2, a za sistem koji ima 13 do 16 panela, potrebno je oko 26 do 32 m2.

6. Sposobnost krova da izdrži težinu sistema

Na kraju, iako je broj sunačnih dana za vašu lokaciju najveći u Srbiji, a položaj i ugao ugradnje idealni, može postojati problem sa izdržljivošću krova.

Iako je većina krovova projektovana da izdrži težinu i do 10 kg po kvadratnom metru, ukoliko je krov star i nestabilan, svakako da je preporučljivo izbegavati ugradnju pre renoviranja.

Neko prosečno opterećenje koje solarni paneli prave na kosom krovu je oko 1,3 kg po metru kvadratnom, odnosno njihova težina je u proseku oko 18-20 kilograma ukupno.

Ipak, važno je reći da paneli koji se montiraju na nosače stvaraju manje opterećenje, ali čak i u takvoj situaciji, stanje krova i stabilnost su od ključnog značaja za bezbednost.

Da li je krov kuće pogodan za solarne panele?

Opšte govoreći, krov čak i ne mora da bude mesto ugradnje jer je solarne panele moguće ugraditi i na zemlji.

Ali, odgovor na pitanje da li je krov vaše kuće pogodan za solarne panele možete dati i sami.

Kao što je ranije rečeno, krov mora biti stabilan, u dobrom stanju i sposoban da nosi konstrukciju sa panelima.

Takođe, položaj krova i okrenutost prema jugu su bitni, ali i dostupan prostor.

Čak i da nema dovoljno prostora na vašem krovu za veliki broj panela, možda je opcija ugradnje manjeg broja snažnijih panela ili u krajnjem slučaju premeštanje sistema na nivo zemlje najbolje rešenje.

Koliko električne energije je moguće proizvesti?

Koliko električne energije će sistem proizvesti zavisi od svih faktora koje smo prethodno nabrojali.

Dakle, veličina i stanje krova i dostupni prostor, postojanje senki, nagib krova, broj sunčanih sati, tip i efikasnost solarnih panela, itd..

Ako uzmemo da je prosečna godišnja potrošnja električne energije oko 2700 kWh, biće vam potreban sistem od 4-5 kW snage (3400 do 4250 kWh godišnje proizvodnje) kako bi pokrio godišnju potrošnju.

Za ovakav sistem je potrebno 8 do 13 solarnih panela kapaciteta 350W ili 450W i oni će zauzeti 16-26 m2 na krovu kuće.

Ipak, ovo je samo procena na papiru i prava računica može biti poznata samo nakon procene na terenu i uzimanja svih tačnih podataka neophodnih za proračun.

Ukoliko planirate veći sistem i za to imate kapaciteta, i u pogledu prostora na krovu i u pogledu finansija, onda su mogućnosti još veće i možete da zaradite od svakog kilovata koji proizvedete i prodate državi u sistemu kupac-proizvođač.

Da li je moguće napajati čitavo domaćinstvo isključivo na solarnu energiju?

Apsolutno je moguće napajati čitavo domaćinstvo isključivo putem solarne energije.

Kao što ste mogli da vidite u prethodnom primeru, prosečno domaćinstvo može da zadovolji potrebe godišnje potrošnje sa sistemom snage 4-5 kW.

Ukoliko želite tačnu procenu, savetujemo kontakt sa instalaterima kako biste dobili najpreciznije i najpouzdanije informacije.

Solarni paneli na kući

Povezani postovi