Poput bilo kog sistema, i solarne elektrane zahtevaju određeno održavanje - u većoj ili manjoj meri. Kvalitetno i redovno održavanje je od izuzetnog značaja jer pomaže da proizvodnja električne energije bude na maksimalnom nivou, ali takođe i da se produži radni vek čitavog sistema. Iako je tačno da solarni paneli mogu da proizvode struju dok god ima sunčeve svetlosti, zaprljanost i nečistoće su pored oblaka verovatno najveći neprijatelj i prepreka ka njihovom optimalnom radu. Zbog toga, u nastavku pričamo o tome zašto je potrebno održavanje solarnih panela, kako ih pravilno održavati i o drugim interesantnim činjenicama i savetima.

Lista za održavanje solarnih panela

Iako izgleda da nema previše potrebe za razmišljanjem i brigom oko održavanja solarnih panela, zapravo je dobro imati listu određenih neophodnih aktivnosti koje kao vlasnik morate da imate na umu. Lako je zaboraviti na određene stavke, a to vas kasnije može koštati ili direktno kroz plaćanje popravki ili zamena, ili kroz smanjenje performansi i proizvodnje čitavog sistema. Stoga, sačuvajte negde sledeću listu stvari koje održavanje solarnih panela uključuje.

Čišćenje solarnih panela

Čišćenje solarnih panela je sigurno najjednostavniji i najjeftiniji način na koji možete da održavate vaš solarni sistem optimalnim.

Pre svega, ne treba vam nikakva posebna oprema, neko prethodno znanje, edukacija, bilo šta drugo što već ne posedujete.

Dakle, potrebno vam je dugačko crevo, voda, merdevine u određenim situacijama i eventualno četka ili sunđer.

Većinu posla koji je veoma važan i vredan za vaš sistem možete da odradite sa zemlje, bez ikakvog penjanja.

Pustite vodu sa česme na koju ste prikačili crevo za vodu i pod jakim mlazom isperite sve nečistoće sa panela. Eto, toliko je jednostavno održavanje panela od nečistoća.

Najbolja stvar je što ovo ne trebate da radite svakog dana, pa čak ni nedelje ili meseca. Dovoljno je s vremena na vreme, u par meseci da operete površinu solarnih panela i to će biti sasvim dovoljno za optimalan rad i maksimalne performanse sistema.

Naravno, u slučaju da je kod vas nešto drugačija lokalna klima, možda je ovaj postupak potrebno ponoviti i malo češće, više puta tokom godine.

Važna napomena je da nema potrebe da koristite bilo kakve deterdžente jer oni mogu da utiču na eventualna oštećenja. Takođe, izbegavajte i upotrebu prskalica pod visokim pritiskom.

Obično baštensko crevo će biti sasvim dovoljno da se posao uradi na kvalitetan način uz eventualno korišćenje četke ili sunđera ukoliko ima upornih nečistoća koje prosto neće da se skinu sa površine.

Još jedan savet je da se solarni paneli peru rano ujutru ili kasno uveče. Razlog je taj što usled direktne sunčeve svetlosti mogu nastati pruge na površini panela.

Otklanjanje prepreka i opasnosti

Prepreke i opasnosti koje se mogu pojaviti i uticati na sistem su pre svega drveće, lišće, grančice, sneg tokom zime, ptičiji izmet, itd.

Održavanje u ovom pogledu podrazumeva da proveravate da li je bilo koji deo sistema zaklonjen granama drveća koje se nalazi u blizini.

Takođe, ukoliko je neka grana iznad samih panela, najbolje je da je odsečete jer se u nekom momentu može polomiti i napraviti priličnu štetu.

Ukoliko ima bilo kakvih naslaga, lišća, grančica, itd., sve ovo je potrebno ukloniti kako bi se izbegla smanjena efikasnost sistema ili potencijalna oštećenja.

Tokom zimskih meseci, u zavisnosti od padavina, biće potrebno da uklonite sneg kako biste izbegli eventualna oštećenja usled težine i naravno kako biste omogućili da sistem nastavi proizvodnju.

Provera rada sistema

Još jedan segment održavanja solarnih sistema i panela jeste provera rada i bezbednosti sistema.

Opet, ovo podrazumeva vizuelne provere koje možete i sami da odradite, a najčešće se možete susresti sa labavim šrafovima, problemima sa nosačima, itd.

Ovo su generalno sitne popravke koje ne zahtevaju previše vremena ni znanja, a mogu pomoći da sistem bude bezbedan i stabilan.

Takođe, preporuka koju često možete čuti je da proverite invertere, odnosno pretvarače, i da li oni pravilno rade, da li trepere i svetle zeleno, da li imaju oštećenja, itd.

Sami inverteri se obično menjaju dosta ranije nego recimo paneli, na oko 10 godina, pa je uvek dobro proveriti da li slučajno nema nekih znakova koji ukazuju na problem.

Recimo, ukoliko svetla ne trepere, to je znak da postoji određeni problem i ne treba se ignorisati.

Servis sistema

Čitav solarni sistem je predviđen da traje dugi niz godina. Ipak, s vremena na vreme, potrebno je i neophodno izvršiti servis, baš kao i kod bilo kog drugog sistema (automobile, na primer.)

Ovaj servis se obično radi na 5 do 10 godina, i porazumeva kompletnu proveru rada i bezbednosti, uklanjanje bilo kakvih problema i produžavanje radnog veka sistema.

Na taj način znate da ste sigurni i da će sistem nastaviti da funkcioniše pravilno i da vam pravi uštedu.

Kako se solarni paneli zaprljaju i koje su posledice?

Postoji nekoliko zaista očiglednih načina na koje solarni paneli mogu da se zaprljaju i tako postanu manje efikasni u proizvodnji električne energije.

Prvi način je nakupljanje prašine i polena. Ove sitne čestice se neminovno nalaze svuda oko nas u vazduhu, i vremenom je njihovo taloženje na solarnim panelima neizbežno. Ovo je posebno izraženo u mestima sa suvom ili vetrovitom klimom.

Drugi način jeste ptičiji izmet, što je takođe neminovnost za solarne panele i krovove objekata.

Ovo su idealna mesta za boravak i gnezda ptica, a to može vremenom imati za posledicu smanjenje osvetljenosti i optimalnih performansi panela.

Takođe, ptičiji izmet sadrži korozivna jedinjenja što je još jedan faktor koji utiče na dugotrajnost sistema.

Osim ovih načina, postoji mogućnost da drveće, lišće, i grančice koje se nalaze u blizini solarnih panela smanje efikasnost. Takođe, ukoliko drveće baca senku na sistem ili samo jedan deo, i to je štetno i nepoželjno.

Na kraju, treba pomenuti i atmosferska zagađenja u vazduhu, čađ, emisije iz industrijskih postrojenja, itd., koje takođe mogu da se natalože vremenom na površini i da utiču negativno.

Što se tiče posledica koje svi ovi pomenuti načini imaju na solarne panele, jasno je da su performanse i efikasnost sistema direktno izložene.

Takođe, veće količine prljavštine na određenim mestima mogu dovesti do stvaranja takozvanih vrućih tačaka i nakupljanja toplote. To može izazvati lokalna oštećenja na površini panela i troškove za vlasnika usled popravke ili zamene.

Pored toga, pomenuli smo ptičiji izmet koji, osim što sadrži korozivne supstance, takođe utiče i na zaštitne premaze na površini panela i može izazvati velike probleme i oštećenja.

Zaključak

Održavanje solarnih panela je redovna stvar, kao i kod bilo kog drugog tehničkog sistema.

Prednost sa solarnim elektranama je ta što vam je potrebno veoma malo vremena da to uradite, a većinu potrebnih stvari možete samostalno da uradite bez ulaganja, posebnih znanja ili nekog drugog uslova.

Osnovno čišćenje i pranje koje se izvodi par puta godišnje sa alatima koje već posedujete, uklanjanje prepreka i potencijalnih opasnosti za sistem, povremene provere rada sistema i na kraju servis koji se izvodi čak i do 10 godina nakon početne ugradnje, jasni su znaci da nema posebnih razloga za brigu oko održavanja sistema.

Povezani postovi