Solarna energija iz godine u godinu postaje sve pristupačniji i prihvatljiviji izbor za fizička i pravna lica koja žele pre svega da uštede na troškovima za račune, ali i za sve koji su ekološki svesni i žele da smanje svoj ugljenični otisak. Ova tehnologija je nesumnjivo u razvoju i tek će se razvijati u narednim godinama tako da je pravi pogodak za sve koji žele sigurnu i isplativu investiciju. Međutim, postoji puno pitanja sa kojima se investitori suočavaju i o kojima bi želeli da znaju nešto više. Jedno od takvih pitanja jeste šta su "on-grid" i "off-grid" sistemi, koja je razlika između njih i koji je bolji. U nastavku ćemo pokušati da odgovorimo što je moguće detaljnije i jasnije na ova pitanja i približimo ova dva različita načina funkcionisanja solarnih sistema.

“On-grid” i “off-grid” solarni sistemi ukratko

Kada naručujete solarni sistem za domaćinstvo ili firmu, imate dve glavne opcije koje treba razmotriti – “on-grid” i “off-grid” solarne sisteme.

Da biste izabrali pravi tip sistema, važno je da poznajete i jedan i drugi, kako funkcionišu, i naravno da navedete ciljeve za koje se nadate da ćete postići ugradnjom solarnih sistema.

Pojmovi “on-grid” i “off-grid” odnose se na način povezivanja solarnih sistema. Prvi, “on-grid” solarni sistemi, povezani su na električnu mrežu elektrodistributera i dopunjavaju energiju koju dobijate od svog snabdevača.

S druge strane, “off-grid” sistemi su potpuno nezavisni i oslanjaju se na skladištenje u baterijama, dakle ni na koji način nisu povezani na elektromrežu.

Uprkos određenim razlikama, oba tipa nude slične prednosti, a pogodnost jednog solarnog sistema u odnosu na drugi u vašem domaćinstvu ili firmi zavisi od vaših specifičnih potreba i okolnosti.

Zato ćemo u nastavku pokušati da detaljnije približimo i objasnimo oba tipa i predočimo neke prednosti i mane kod obe vrste kako biste lakše mogli da odaberete.

Šta su “on-grid” solarni sistemi?

“On-grid” solarni sistemi, poznati i kao “grid-tied” sistemi su zapravo vezani za električnu mrežu vašeg dobavljača.

Oni obezbeđuju pouzdan i stabilan izvor napajanja, dopunjavaju količinu energije koju dobijate iz mreže i čak u nekim slučajevima prosleđuju višak proizvedene energije nazad u mrežu snadbevača.

Recimo, ako već jeste ili želite da budete u sistemu “kupac-proizvođač”, onda je “on-grid” sistem definitivno prava stvar.

Povezanost na mrežu je korisna posebno kada vaši fotonaponski (PV) solarni paneli ne proizvode dovoljno energije ili recimo kada su baterije koje skladište solarnu energiju prazne i treba im vremena da se napune.

Proces “dvosmernog toka energije” zahteva pretvarače, odnosno invertere, koji pretvaraju jednosmernu (DC) struju iz vaših solarnih panela u naizmeničnu (AC) struju za upotrebu u vašem domaćinstvu ili u firmi.

Inverteri su takođe odgovorni i za slanje viška energije nazad u mrežu.

Generalno govoreći, sistemi vezani za mrežu dobavljača obezbeđuju pouzdan izvor električne energije u danima smanjene proizvodnje, a istovremeno vam omogućavaju da iskoristite prednosti i mogućnost uštede na računima za struju kroz program “kupac-proizvođač” kada proizvedenu energiju ne možete da upotrebite, a nemate baterije za skladištenje.

Dakle, “on-grid” sistemi omogućavaju sve prednosti solarne energije za vlasnike objekta dok su još uvek povezani na mrežu i pružaju “rezervno napajanje” iz mreže za mir i sigurnost da nećete ostati bez električne energije.

Šta su “off-grid” solarni sistemi?

Za razliku od “on-grid” tipa, “off-grid” sistemi su potpuno “otkačeni” i van mreže. Dakle, nisu povezani na električnu mrežu distribucije već koriste isključivo sopstvene izvore (baterija ili direktno) za napajanje uređaja u objektu.

Ovakvi sistemi su često od koristi na udaljenim lokacijama gde nije praktično ili izvodljivo povezati se na mrežu. Takođe, popularni su među vlasnicima domaćinstava koji žele da budu potpuno nezavisni od mreže i koriste isključivo solarnu energiju za napajanje svog doma.

Još jedna od prednosti “off-grid” solarnih sistema je činjenica da na njih ne utiču nestanci struje.

Sunčeva energija koja je solarnim panelima pretvorena u električnu energiju, čuva se u baterijama predviđenim za solarne sisteme i tako zaista obezbeđuje energetsku nezavisnost.

Solarni paneli pune baterije tokom dana i tako obezbeđuju napajanje vašeg doma noću ili tokom perioda kada potrošnja električne energije premašuje količinu solarne energije koju paneli generišu.

Iako na prvi pogled “off-grid” sistemi izgledaju kao da nemaju mane, oni zapravo zahtevaju značajna ulaganja u baterije, jer moraju da skladište dovoljno energije za napajanje vašeg doma u situacijama kada nekoliko dana nema sunčeve svetlosti.

Pored početnih troškova, trebalo bi uzeti u obzir i troškove održavanja i eventualne zamene baterija tokom vremena jer solarne baterije, kao i sve ostale koje postoje na svetu, moraju da se zamene nakon određenog perioda.

Iako tačan period zamene baterije zavisi od specifikacija proizvoda, neki prosek je oko 10 godina eksploatacije.

Sve u svemu, “off-grid” sistemi nude prednosti kao što su nezavisnost od elektromreže, zaštita od nestanka struje, uštede zbog neplaćanja računa za struju, nepostojanje papirologije oko priključka na mrežu, itd.

Ipak, značajno je i to da morate uzeti u obzir početnu investiciju i dugoročne troškove “off-grid” sistema.

Koje su razlike između “on-grid” i “off-grid” solarnih sistema?

Ako ste pažljivo pratili i čitali tekst, jasno je da je jedan tip prihvatljivije rešenje u odnosu na drugo, i obrnuto.

Ukoliko na primer imate česte probleme sa nestancima struje ili priključak na električnu mrežu jednostavno nije izvodljiv, “off-grid” sistemi su sigurno bolje rešenje.

S druge strane, ako želite samo da uštedite na računima za struju, onda je sasvim u redu da budete povezani na mrežu, dakle da koristite “on-grid” sistem.

Osim ovih prednosti i specifičnosti primene, postoje i razlike koje mogu uticati da izaberete jedan sistem pre drugog.

Na primer, učestvovanje u programu “kupac-proizvođač” zahteva da budete povezani na mrežu tako da to trebate imati na umu ukoliko želite da prodajete višak električne energije.

S druge strane, proizvodnja “off-grid” sistema može biti apsolutno dovoljna za potrebe vašeg domaćinstva tako da u potpunosti možete eliminisati plaćanje računa.

Na kraju, možda najznačajnija razlika između ova dva tipa solarnih sistema jeste u početnoj ceni i investiciji.

Ako računamo početne troškove, “off-grid” sistemi su trenutno skuplji pre svega zbog visokih cena baterija.

Hibridni sistemi

Za kraj, bitno je da pomenemo i hibridne sisteme koji možda mogu biti pravo rešenje jer kombinuju ono najbolje od “on-grid” i “off-grid” sistema.

Ovi sistemi kombinuju i skladištenje u baterijama i istovremeno povezanost na mrežu elektrodistribucije.

Na ovaj način, možete da budete u sistemu “kupac-proizvođač”, koristite elektromrežu kao rezervni izvor napajanja i za dopunu baterija, dok se primarno napajate od energije koju proizvode solarni paneli.

Tako hibridni sistemi pokrivaju nedostatke oba tipa. Kada nema dovoljno proizvodnje iz panela, koristite struju iz mreže, a kada nema napajanja iz mreže, onda koristite napajanje iz baterija.

Ipak, nije sve tako idealno ni kada je reč o hibridnim sistemima. Oni su daleko skuplji i teži za ugradnju od “on-grid” ili “off-grid” sistema.

Međutim, ukoliko imate finansije koje mogu da pokriju sve brojne prednosti koje hibridni sistemi donose, onda su oni definitivno odlična kombinacija “on-grid” i “off-grid” sistema.

On-grid solarni sistemi

Povezani postovi