
Pametna brojila su relativno nova stvar kod nas na tržištu, a kao što im samo ime
ukazuje, koriste se za merenje potrošnje električne energije na jedan “pametniji” i
savremeniji način.
Za razliku od konvencionalnih brojila, pametna brojila omogućavaju praćenje
potrošnje u realnom vremenu tako da korisnik može da optimizuje potrošnju u
skladu sa svojim realnim potrebama.
Kada je reč o upotrebi solarnih panela u kombinaciji sa pametnim brojilima, ovi
moderni uređaji pružaju mogućnost vlasniku solarne elektrane praćenje i
proizvodnje i potrošnje i količine energije koja je prosleđena u mrežu
elektrodistribucije i to u realnom vremenu.
U nastavku govorimo detaljnije o pametnim brojilima u kombinaciji sa solarnim
panelima, koje su prednosti i mane, i na šta treba obratiti pažnju prilikom
ugradnje.
Pametna brojila – Razlike između prve i druge
generacije
Pametna brojila zaista jesu novi sistem merenja proizvodnje i potrošnje električne energije (ali i gasa, što je drugi tip brojila), ne samo kod nas, već i širom Evrope i sveta.
U prethodnim godinama, ovi uređaji su prešli put od prve generacije pametnih brojila (SMETS 1) koja nije bila najfunkcionalnije rešenje, posebno kada je reč o solarnim panelima, do druge generacije brojila (SMETS 2) koja ne samo da ima unapređene funkcije, već funkcioniše fantastično u kombinaciji sa panelima.
Sa prvom generacijom je bilo zaista puno problema oko povezivanja, ali pre svega problem sa tačnim merenjem. Kad god bi korisnik promenio dobavljača energije (što je slučaj u Ujedinjenom Kraljevstvu, na primer), pametna brojila prve generacije bi postala “glupa” i prestala sa merenjem, pa je bilo neophodno ručno očitavanje na samom uređaju.
Pored toga, većina brojila prve generacije je podržavala samo 3G mobilnu mrežu, što bi danas bilo daleko od 5G ili čak 6G mreže.
Druga generacija pametnih brojila (SMETS 2) je predstavljena pre manje od 10 godina (tačnije 2018. godine), ali je sa sobom donela velike promene i ispravila probleme sa kojima su se suočavali korisnici.
Bez obzira na dobavljača, druga generacija brojila funkcioniše savršeno, podržava nove tehnologije mobilne mreže, ali najvažnije od svega je činjenica da funkcioniše besprekorno u kombinaciji sa solarnim panelima.
Iako je ovo bio samo jedan od problema, činjenica da su solarni paneli doživeli ekspanziju, a da su pametna brojila “otišla” korak dalje, od izuzetnog je značaja za sve ljude koji su vlasnici malih solarnih elektrana jer znaju da imaju pouzdan sistem koji prati celokupnu potrošnju i proizvodnju, kao i sve količine koje su isporučene elektrodistribuciji.
Na taj način su svi bezbedni jer znaju da neće dobiti netačne račune, da im neće biti manje plaćeno od onoga koliko je prosleđeno mreži, itd.
Solarni paneli i pametna brojila
Kao što je ranije rečeno, solarni paneli i pametna brojila druge generacije funkcionišu savršeno, upravo onako kako je potrebno savremenom korisniku, odnosno ljudima u programu “kupac-proizvođač” koji žele sigurno i tačno praćenje proizvodnje i potrošnje električne energije.
Pomoću pametnih brojila, korisnici mogu da prate količinu električne energije koja se proizvodi, koji deo se prosleđuje u mrežu, ali i koliko se energije “povlači” iz mreže, tako da nema nedoumica oko konačnog iznosa na računu za struju.
Ovo je od izuzetnog značaja jer svaki korisnik može da prati i optimizuje proizvodnju i potrošnju u skladu sa svojim potrebama.
Da li je moguće koristiti solarne panele bez
pametnog brojila?
Što se tiče upotrebe solarnih panela sa ili bez pametnih brojila, obe varijante su moguće.
Ipak, savet je da svako ugradi pametno brojilo pre svega zbog tačnosti merenja, pogodnosti i funkcionalnosti koje ovi uređaji donose prosečnom korisniku.
Korišćenjem pametnih brojila, očitavanja su odmah dostupna, direktno se šalju dobavljaču električne energije, imate daleko tačnije i preciznije račune za struju, a to su samo neke od prednosti koje ovakav kombinovani sistem donosi.
Prednosti i mane pametnih brojila
Na kraju, ne treba zanemariti ni činjenicu da poput svakog tehničkog ili tehnološkog sistema, i pametna brojila i solarni paneli imaju svoje prednosti i mane.
Kada su u paru, kada je solarni sistem povezan na pametno brojilo, dobijate prednosti kao što su:
- Smanjenje troškova očitavanja brojila;
- Veća tačnost računa na kraju meseca;
- Informacije u realnom vremenu za optimizovaniju potrošnju i proizvodnju
- Najnovija tehnologija kada je reč o brojilima
- Najviši bezbednosni standardi za ove uređaje.
Ipak, moraju se pomenuti i određene mane, a to su svakako.
- Loš signal, povremeno;
- Više su investicija u dodatnu pogodnost nego stvarna ušteda novca;
- Ne podržavaju ih svi dobavljači električne energije.
Dakle, iako ima dosta prednosti, ima određenih mana. Recimo, kao i sa svakim uređajem koji prima ili emituje signal, može doći do problema sa signalom, pre svega zbog okruženja.
Pored toga, možda najveći problem sa ovim brojilima jeste taj što ih ne podržavaju svi dobavljači. Iako vi uložite novac u najmoderniju tehnologiju, to može ostati neupotrebljeno jer dobavljač nije spreman da ide u korak sa korisnicima i na kraju krajeva sa vremenom.
Ipak, u slučaju da je sve uređeno kako treba i da dobavljač podržava ovakav sistem očitavanja potrošnje i proizvodnje, pametna brojila su sjajno rešenje.
Jednostavno, ovi uređaji, iako ne omogućavaju direktnu uštedu samom njihovom ugradnjom kao što to rade paneli, oni obezbeđuju da koristite energiju dosta pametnije i optimizovanije, a svakako i da razumete kako je trošite.

Povezani postovi
Deklaracija solarnih panela – Kompletno objašnjenje specifikacije
Da li ste ikada pročitali deklaraciju sa specifikacijama bilo kog proizvoda, a da nije telefon…
Recikliranje solarnih panela – Da li je moguće i da li je isplativo?
Neke od najčešćih asocijacija kada se pomisli na solarnu energiju jesu da je to zeleni,…
Solarni PV-T paneli – Šta su i kako funkcionišu?
Gotovo sigurno ne postoji čovek koji ne zna šta su solarni paneli, kako se koriste,…
Šta je i kako funkcioniše virtuelna elektrana?
Sigurno je da ste upoznati sa nekoliko tipova elektrana koje postoje, na primer hidroelektrana, termoelektrana,…